Seikkailu-urheilua aloittelijoille
Printer-friendly version

Seikkailu-urheilu onnistuu tavalliselta kuntoilijaltakin. Seikkailu1_200Seikkailu-urheilu saattaa kuulostaa haastavalta mutta ei suinkaan vaadi superkuntoa. Lempäälässä kisattiin viime viikonloppuna Hiiltomiehet Adventure 2009, jossa myös aloittelijat pääsivät testaamaan seikkailukuntonsa.

Adventure-sarjassa tavalliset kuntoilijat etenivät kisareitin rullaluistellen, vaellussuunnistaen ja maastopyöräillen. Yllätystehtävänä tarjoiltiin koskiuintia ja laskeutuminen köysien avulla vesitornista. Parin kolmen hengen joukkueilla kului kisaan kolmisen tuntia.

Leena Valta, 21, ja Anna Pynnönen, 28, lähtivät seikkailukisaan tavoitteenaan haastaa itsensä ja saada uusia elämyksiä. Parivaljakko ylsi aktiivikuntoilijoiden Challenge-sarjan voittoon. Tässä sarjassa lajivalikoimaan kuului myös melonta, ja reitillä kului viitisen tuntia.

Seikkailu2_200Leena kertoo jumppaavansa, suunnistavansa pyöräilevänsä opintojensa ohessa, Anna puolestaan pelaa töiden ohessa salibandya. Molempien naisten kiinnostus liikuntaan ja luontoon lähti partioharrastuksesta.
– Suosittelen seikkailu-urheilua kaikille reippaille liikkujille. Natisijoille tämä laji ei sovi, Anna toteaa.

Naisten määrä seikkailu-urheilukisoissa on HMA 2009 -järjestäjien mukaan hurjassa nousussa. Kun erikuntoisille on omat sarjansa, myös tavallisen kuntoilijan kannattaa uskaltautua mukaan. Esimerkiksi Lempäälässä kaikkia varusteita ei tarvinnut olla omasta takaa, sillä järjestäjiltä oli mahdollisuus vuokrata kanootteja ja lainata kiipeilyvaljaita. HMA 2009 oli viides seikkailu-urheiluseura Hiiltomiesten järjestämä seikkailukilpailu.
Seikkailu3_leveeLisätietoja:
www.hiiltomiehet.com
arcticcircle24.com
www.karsu.fi
www.multisport.fi

Lisää uusi kommentti

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
Lähettämällä tämän lomakkeen hyväksyn Mollom-tietosuojakäytännön.

Viimeksi päivitetty

perjantaina, 03/18/2011 - 11:21

Julkaistu

tiistaina, 07/28/2009 - 16:41