Itse tehty, rasvaton pohja
- 2 munaa
- ½ dl sokeria
- 1 dl Myllyn Paras Kuidukas Kolmen Viljan Leseseosta
- 1½ dl Myllyn Paras Erikoisvehnäjauhoja
- 1 tl leivinjauhetta
- 1 banaani
tai
Pohja hyvillä rasvoilla leivotusta valmiista piirakkataikinasta
1 kpl Myllyn Paras Pyöreä Piirakkataikina, makea (380 g)
Kostutus
n. 1 dl vadelmamehua
Täyte
- 1+1 dl vadelma- tai punaista mehua
- n. 1 dl hyytelösokeria
- 100 g vadelmasosetta tai -hilloa
- 4 dl vadelmia
- 3 dl mustikoita tai karhunvattuja
- Jos teet pohjan itse: Vatkaa muna ja sokeri vaahdoksi. Sekoita kuivat aineet keskenään ja yhdistä munavaahtoon. Lisää joukkoon haarukalla hienonnettu banaani ja sekoita tasaiseksi. Kaada taikina voideltuun, hiutaleilla leivitettyyn isohkoon piirakkavuokaan. Paista 200-asteisen uunin keskitasolla noin 10 minuuttia. Anna jäähtyä.
- Jos käytät valmista Myllyn Paras Pyöreä Piirakkataikinaa: Levitä sulanut piirakkataikina pyöreän, 25–30-senttisen piirakkavuoan pohjalle ja reunoille tasaisesti. Paista 200-asteisen uunin alimmalla ritilällä kullankeltaiseksi eli 10–15 min. Vuoan koko eli piirakan paksuus vaikuttaa paistoaikaan.
- Kostuta piirakkapohja mehulla. Kiehauta kattilassa 1 dl vadelmamehua, sekoita siihen 1 dl hyytelösokeria, anna seoksen kiehahtaa ja sokerin sulaa mehuun. Kaada hyytelömehu mukiin, jossa on 1 dl kylmää vadelmamehua ja anna jäähtyä.
- Levitä kostutetulle torttupohjalle vadelmasose tai -hillo. Laita sen jälkeen tortulle marjat. Lusikoi jäähtynyttä hyytelömehua tasaisesti tortun pinnalle. Laita torttu jääkaappiin hyytymään.
Resepti Arja Savela, Myllyn Paras Oy
VINKKI: Jos teet piirakan pakastemarjoista, käytä ne jäisinä.


Lisää uusi kommentti