Kun vihannesten antaa pöhistä liedellä hyvän tovin, näyttävät ne parhaat puolensa ja maistuvat mahtavalta. Kastikkeeseen tulee tiivis maku, joka hurmaa myös jokaisen kasvisruokia karsastavan sydämen puolelleen.

1 punainen paprika
2 mini zucchinia
1 pieni munakoiso
2 kypsää tomaattia
oliiviöljyä
4 valkosipulinkynttä
hitunen kuivattua chiliä
lasi valkoviiniä
rosmariinin oksa
mustapippuria
suolaa
tuoreita yrttejä esim. basilikaa, lehtipersiljaa
pala vuohenjuustoa
Kaada paksupohjaiseen kattilaan loraus oliiviöljyä, freesaa pilkottu paprika oliiviöljyssä muutaman minuutin ajan. Nosta paprikat sivuun ja lisää kattilaan hiukan lisää öljyä. Pilkotun munakoison vuoro tulla freesatuksi, anna sille muutama minuutti aikaa sihistä kattilassa ja nosta paprikoiden viereen odottelemaan. Zucchinit kattilaan, paista hetkinen ja lisää sekaan valkosipuli, chili ja juuri freesaamasi vihannekset.
Lisää mukaan pilkotut tomaatit, valkoviini, rosmariininoksa, suolaa, mustapippuria ja kiehauta kannen alla noin 8-10 minuuttia. Vihannekset päästävät kannen alla nesteensä. Ota kansi pois ja anna muhia kasaan noin 20 minuuttia.
Tarkista maku ja lisää tuoreet yritit mukaan.
Keitä pasta al denteksi, hyvin suolatussa vedessä.
Kaada valutettu pasta kasvisten sekaan ja sekoita. Anna tekeytyä hetkinen ja kanna pöytään. Asettele ronskit vuohenjuustopalaset pastan päälle ja tarjoa välittömästi.



Lisää uusi kommentti