Voi möhlä, juuri ostettu parsakaali nuukahti ennen kuin ehdin käyttää sen. Onneksi niksikirjailija Irmeli Castrénilla on ratkaisu tähän ja moniin muihin ruuanlaiton pikku pulmiin.

- Parsakaalin saa kestämään jääkaapissa tavallista pitempään, jos sen kantaan leikkaa imupinnan ja panee kaalin vesilasiin kukkakimpun tapaan.
- Ananaksen kypsyysasteen taas voi testata kaupassa nyppäämällä lehden irti lehtiruusukkeesta. Jos lehti irtoaa helposti, hedelmän voi syödä heti.
- Kovan avokadon tai kiivin voi pikakypsyttää sujauttamalla sen paperipussiin banaaninkuorten tai omenan kanssa. Nerokasta!
Miten loihtia lumoava jälkiruoka helposti ja edullisesti, ruoka- ja niksikirjailija Irmeli Castrén?
Tämä on helppoa! Kokeile suklaamandariineja. Niitä varten tarvitset kaksi mandariinia ja muutaman palan tummaa taloussuklaata. Kuori ja lohko mandariinit ja pane ne talouspaperille kuivumaan. Sulata suklaa mikrossa. Kun se on hieman jäähtynyt, kastele mandariininpalat yksitellen suklaassa ja laita leivinpaperille jähmettymään. Tarjoa suklaamandariinipalat käsin syötävinä.
Irmeli Castrén: Nykykeittiön niksit (Gummerus 2011)
Kuvat Colourbox ja valmistaja


Lisää uusi kommentti